KP Drone Artykuły Inspekcja termowizyjna fotowoltaiki – 1,2 MW | (Case)

Inspekcja termowizyjna fotowoltaiki – 1,2 MW | (Case)

Case Study wykonania inspekcji termowizyjnej dronem

Na początku sierpnia otrzymaliśmy zapytanie dotyczące wykonania inspekcji termowizyjnej dronem na potrzeby jednej z firm, która na swoich halach produkcyjnych posiadała sporą instalację fotowoltaiczną. Celem wykonania inspekcji było sprawdzenie jakości paneli przed upływem terminu gwarancji i ewentualne zareklamowanie ich.

Po uzgodnieniu odpowiedniego terminu przystąpiliśmy przyjechaliśmy na miejsce i po krótkim wprowadzeniu na teren zakładu mogliśmy rozpocząć wykonanie inspekcji.

Zdjęcie 1 - panele na dachu

Przygotowanie sprzętu i start drona

Nasza praca na terenie hali w żaden sposób nie zakłócała normalnego trybu pracy całego zakładu. Do wykonania inspekcji termowizyjnej dronem, nie potrzebujemy w zasadzie dodatkowych środków zabezpieczeń lub opiekuna, który nadzorowałby naszą pracę. Po wyborze odpowiedniego miejsca do startu drona, rozpoczęliśmy programowanie ścieżki nalotu aby dron zebrał wszystkie potrzebne nam do analizy dane.

Warto wspomnieć, że poza ilością paneli oraz przybliżoną lokalizacją i wielkością instalacji nie mieliśmy żadnych dodatkowych map czy projektów, jednak w żaden sposób nie przeszkodziło nam to w sprawnej realizacji usługi inspekcji termowizyjnej z drona.

Panele fotowoltaiczne w podczerwieni

Do tego zlecenia wykorzystaliśmy drona DJI Matrice 30T wyposażony w kamerę termowizyjną o rozdzielczości 640×512 pikseli. Pozwala on nam, na bardzo szybkie zaplanowanie całej trasy, a połączenie RTK gwarantuje precyzję uzyskanych lotów.

Już w czasie nalotu nad pierwszą częścią hali widzieliśmy liczne uszkodzenia paneli fotowoltaicznych. Najbardziej widoczne były hot-spoty, które w niektórych przypadkach były spowodowane zabrudzeniami odchodami ptaków, jednak na wielu z nich, po zabrudzeniach nie było śladów więc stwierdziliśmy uszkodzenie samych paneli.

Oprócz zdjęć termowizyjnych wykonaliśmy zdjęcia światła widzialnego, które pozwoliły nam na stworzenie ortofotomapy oraz pokazanie uszkodzeń na stworzonej mapie.

Mapa całej instalacji paneli na hali

Raportowanie inspekcji termowizyjnej z instalacji fotowoltaicznej

Po zebraniu wszystkich zdjęć stworzyliśmy 3 oddzielne raporty zawierające takie dane jak:

  • Skatalogowaną listę wykrytych usterek
  • Dokładną lokalizacja uszkodzonych paneli
  • Analizę różnic temperatur na uszkodzonych panelach
  • Wskazania usterek na mapie instalacji

Łącznie znaleźliśmy 22 nieprawidłowo pracujące panele. Prawie połowa usterek, spowodowana była nieprawidłowym montażem – nie zachowano odpowiedniej odległości od kominów wentylacyjnych, które rzucając swój cień zasłaniają najbliższe panele – trwale je uszkadzając. Pozostałe wykryte usterki to hot-spoty oraz uruchomiona dioda bocznikująca w 2 przypadkach.

Fragment raportu z inspekcji termowizyjnej fotowoltaiki

Jeśli interesuje Cię nasza usługa inspekcji termowizyjnej z drona – zapraszamy do kontaktu.

  • Darmowa wycena inspekcji
  • Zawsze dokładny raport z badań
  • Loty na terenie całego kraju.
  • Indywidualny pilot

Related Post