KP Drone Artykuły Dron vs. ręczna Inspekcja: Jak Drony Zmieniają Inspekcje Farm Fotowoltaicznych

Wprowadzenie

Inspekcje farm fotowoltaicznych są kluczowym elementem utrzymania ich wydajności i niezawodności. Tradycyjnie, inspekcje te przeprowadzane były przy użyciu ręcznych kamer termowizyjnych, ale rozwój technologii dronów oraz coraz większe rozmiary elektrowni wprowadzają nową erę w tym obszarze. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak inspekcje dronami porównują się do tradycyjnych inspekcji ręcznych i dlaczego stają się niemal podstawowym narzędziem dla inspektorów na farmach fotowoltaicznych.

Dokładność i Precyzja

Drony:

Drony wyposażone w kamery termowizyjne oferują niezrównaną dokładność i precyzję w badaniu paneli fotowoltaicznych. Aktualnie standardem jest wykorzystanie kamer radiometrycznych o rozdzielczości 640×512 pikseli, a dostępne są pojedyncze kamery o rozdzielczości 1K. Dzięki wysokiej jakości kamer oraz możliwości zbliżania się do paneli można dokładnie identyfikować nawet najmniejsze zmiany temperaturowe. To umożliwia wczesne wykrywanie usterek, co jest kluczowe dla utrzymania wydajności farmy fotowoltaicznej.

Ręczna Inspekcja:

Inspekcje ręczne polegały na dokładnym oglądaniu paneli fotowoltaicznych przez ręczną kamerę termowizyjną. To było czasochłonne, problematyczne jeśli chodzi o dostęp do górnych części paneli i ograniczone przez ludzkie możliwości w identyfikowaniu subtelnych zmian w temperaturze. Istniało również ryzyko pominięcia problematycznych obszarów.

Oszczędność Czasu i Kosztów

Drony:

Inspekcje dronami są znacznie bardziej efektywne pod względem czasu i kosztów. Drony mogą w krótkim czasie pokryć duży obszar farmy fotowoltaicznej, zbierając precyzyjne dane termowizyjne. To nie tylko redukuje koszty związane z pracą personelu, ale także minimalizuje zakłócenia w normalnym funkcjonowaniu farmy. Piloci dronów nie muszą dostawać się na teren farmy, mogą swobodnie wystartować poza jego terenu, inspekcja nie wymaga udziału osób trzecich. Czas wykonania inspekcji farmy 1MW zajmuje doświadczonemu pilotowi od 15 do 35 minut.

Ręczna Inspekcja:

Inspekcje ręczne wymagają wejścia na teren elektrowni, obecności osób mających dostęp na miejscu, co wiąże się z kosztami związanymi z ich logistyką. Ponadto, proces inspekcji ręcznych jest zazwyczaj bardziej czasochłonny.

Bezpieczeństwo Personelu

Drony:

Wykorzystanie dronów eliminuje konieczność wchodzenia na konstrukcje fotowoltaiczne lub korzystania z rusztowań, co wiąże się z potencjalnym ryzykiem dla personelu. Drony mogą przeprowadzać inspekcje z powietrza, co minimalizuje potencjalne zagrożenia i zwiększa poziom bezpieczeństwa. Jedyne zagrożenie jakie może wystąpić to awaria sprzętu i upadek na instalację o czym należy pamiętać. W większości przypadków uszkodzenia dronów wywołane są czynnikiem ludzkim, rzadziej awarią samego sprzętu. Wszyscy nasi piloci oraz firma posiadają odpowiednie ubezpieczenie OC, które powinno pokryć wyrządzone straty spowodowane uszkodzeniem drona. Sam personel nie jest narażony na jakiekolwiek ryzyka związane z przeprowadzaniem inspekcji. 

Ręczna Inspekcja:

Inspekcje ręczne mogą wymagać fizycznego dostępu do paneli fotowoltaicznych, co niesie ze sobą ryzyko upadku, porażenia lub innych wypadków.

Skuteczność Analizy Danych

Drony:

Drony nie tylko zbierają dane termowizyjne, ale także dostarczają je w formie cyfrowej i przy użyciu odpowiednich narzędzi pozwalają te dane odpowiednio katalogować do dalszej analizy. To pozwala na szybszą pracę i porównanie danych z różnych inspekcji, co ułatwia monitorowanie zmian w czasie.

Ręczna Inspekcja:

Analiza ręczna może być ograniczona przez ludzkie możliwości w przetwarzaniu dużej ilości danych i identyfikacji wzorców. Różny kąt wykonywania zdjęć negatywnie wpływa na poprawną analizę co przekłada się na czas samej pracy oraz skuteczność takiej inspekcji.

Podsumowanie

Inspekcje dronami na farmach fotowoltaicznych przynoszą liczne korzyści w porównaniu do tradycyjnych inspekcji ręcznych. Są dokładniejsze, oszczędzają czas i koszty, zapewniają bezpieczeństwo personelu i umożliwiają skuteczną analizę danych. Dzięki nim, właściciele farm fotowoltaicznych mogą utrzymywać swoje instalacje w optymalnym stanie, zapewniając stałe dostawy energii elektrycznej i przyczyniając się do rozwoju energii odnawialnej. Dlatego coraz częściej stają się narzędziem pierwszego wyboru na farmach fotowoltaicznych.

Related Post